Jak vytvořit myšlenkovou mapu pro rok 2017?

Možná tápete podobně jako já před lety. Chtěla jsem toho mnoho, ale nevěděla jsem, jak na to. Jak nastavit cestu za svými cíli? Jak to mám udělat, abych případné nedorozumění uměla řešit s nadhledem, abych se vnitřně nerozzlobila a viděla v neshodě pozitivní rovinu problému? Jak se mohu naučit vnímat krásu světa, jak vydržet a mít oči stále otevřené? JAK?

Otázku „jak“ pokládá naše nenasytné a všechno zpochybňující ego.

Do roku 2017 vám přejeme vám srdce v duši a zdravou mysl

Do roku 2017 vám přejeme vám srdce v duši a zdravou mysl

Proto se této otázky nebojme. Její pokládání může být nepříjemné, ale je zcela přirozené. Důležité je mít vyjasněný smysl našeho konání, proč chceme dané věci změnit, jaké máme důvody, které nás vedou k touze po novém. O vymýšlení odpovědí na „jak“ se v první fázi rozmýšlení nestaráme. Věřte nebo ne, postupem času se odpovědi na „jak“ objeví samy od sebe a rozumem to těžko vysvětlíme. Období přelomu roku je k podobnému bilancování vnímání světa více než vhodné. Všichni chceme být lepšími lidmi, chceme prožívat kvalitnější životy, chceme být úspěšní a radostní. Starý rok končí, nový začíná. Nabízí se nám skvělá příležitost k tomu opustit staré vzorce jednání a myšlení a nastavit ty nové. Přelom roku je pro mnohé tak magický okamžik, že je vnímaný jako jedna z mála možností obnovy a změny, ačkoliv nové můžeme v životě změnit kdykoliv.

K vyjasňování si toho co se mi líbí a nelíbí, nám slouží mnoho úžasných nástrojů. Můžeme si například napsat tzv. pro a proti ve starém roce a nové žádané napsat vedle do sloupce. Podle nich se pak řídit. Vhodným nástrojem je vnímána také tradiční SWOT analýza nebo jednoduše naše zastavení se, procítění a vyjasnění si toho, co nám dělá dobře, v čem budeme pokračovat, apod.

Osobně jako nejvhodnější nástroj vnímám myšlenkové (mentální) mapy. Pokusím se slovy popsat tu záhadu. Moje zkušenost je totiž taková, že co si vysním a zakreslím do myšlenkové mapy, to na konci roku mám. Je to až neuvěřitelné.

Myšlenkové mapy slouží k „hodnocení“ minulého roku a nastavení si toho nadcházejícího. Někdo je využívá jednou ročně, jiný půlročně, měsíčně, denně. Myšlenkové mapy budou vždy vypadat velmi individuálně. Každý má svůj styl. Někdo raději píše, jiný kreslí, někdo rád používá barvy, jiný si vystačí jen s propiskou. Fantazii se meze nekladou. Myšlenkové mapy mají snad jen jedinou zásadu. Finální podoba myšlenkové mapy se podobá obrázku a cizí pozorovatel by možná řekl chaosu. Ano na první pohled se myšlenkové mapy mohou zdát jako propletence vztahů jednotlivých bodů, bublin, popisků, obrázků a o to právě jde. My je nechceme chápat hned na první pohled. To náš mozek jim musí porozumět. Ve finále vypadá myšlenková mapa jako neuron, kterému náš mozek rozumí a vyzná se v něm. Je vědecky dokázané, že mu seznamy s body nevyhovují, proto některé body seznamu často zapomínáme. Mozek chápe a přijímá mnohem propletenější vztahy. Chce vidět všechny důležité spojení a vazby mezi popisky tak, jak se to děje v mozku. V průběhu roku, měsíce, dne (dle toho na jaké období je myšlenková mapa vytvořena) máme nastavený plán a „mozek jede podle nakreslené cesty“. Pak se může stát situace jakou jsem zažila já, že s vykulenýma očima a husinou na kůži zjišťuji, že se mi vše vyplnilo. Nejen, že mozku navrhneme cestu k našim přáním, ale také si ujasníme, co chceme. A co je psáno, to je dáno. Takže vzhůru do tvořivé činnosti, ať se můžeme na konci roku s úsměvem radovat.

 

Nakonec připojuji přání do roku 2017:

Z celého srdce věřím, že Váš rok 2016 proběhl převážně tak, že nyní po jeho konci můžete se zdviženou hlavou sdělit, ano můj rok byl plný přešlapů a obsahoval mnoho mých chyb. Z těchto omylů se má mysl (i tělo) celkem hbitě rozjasnila a ponaučení mě neminulo. Mé tělo je silné a plné energie, protože vím přesně, co potřebuje. Na mé cestě mě provází spokojenost, i když chci ještě víc. Cítím štěstí a projevuji vděčnost za svůj život a styl, jakým ho žiji. Obklopuji se lidmi, kteří mě inspirují a dodávají mi sil v časech nelehkých. Žiji svůj život dle svého ve svobodě a v lásce. Miluji.

Pokud se objevují oblasti, ve kterých to ještě není tak báječné, nelamme si hlavu. Na vše se dá pohlížet pozitivně. Tak například: víte, co chcete změnit. Víte, kam směřujete, kam se mají ubírat Vaše další kroky. To tajemné JAK, které předhazuje naše ego, aby nás znejistilo, se vždy v pravý čas ukáže. Nechť se Vaše pozornost upíná na PROČ – tzn. důvody Vašeho konání, vyšší smysl Vašich činů, rozvíjení Vašeho daru a silných stránek. Pak jde vše snáze. Tam poputuje Vaše pozornost, protože kam dáváme pozornost, tam to roste.

Přeji Vám takto úspěšný další rok Vašeho života. Přeji Vám pevné zdraví. Přeji Vám milovat sebe a lidi kolem. Přeji Vám mnoho sil při překračování Vašich hranic a komfortních zón. Protože když začneme věci dělat trošku jinak, tak pak se mohou dít zázraky.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Leťte na naší vlně

    Z housenky motýlem pomocí našich pravd, které už Vás nikdy nepřeletí. Při každém vzletu Vám dáme šanci jako 1. Motýlí pravdy přiletí rovnou k Vám do mailu.

  • Kategorie